7 راهکار ساده جهت تشویق کودکان به نوشیدن آب کافی 7 simple ways to encourage children to drink enough water

  ۷ راهکار ساده جهت تشویق کودکان به نوشیدن آب کافی

به دلیل اینکه کودکان معمولا” تمام انرژی خود را صرف انجام فعالیتهای فیزیکی مستمر میکنند ، آب زیادی را از دست میدهند .

والدین باید با انجام چند راهکار ساده کودکان را تشویق کنند که آب از دست داده را جبران کنند .

 

     با این راهکار ها شما میتوانید کودکان خود را تشویق کنید آب مورد نیاز خودرا

به میزان کافی بنوشند :

 

۱ –  تهیه یک لیوان و یا فنجان مخصوص ( فانتزی بچه گانه ). به آنها اجازه بدهید یک لیوان مخصوص به خود داشته باشند و این لیوان همیشه دردسترس آنها باشد و در زمان نوشیدن آب از آن استفاده نمایند.

 

 

۲-  اجازه بدهید از نی های فانتزی و با مزه استفاده کنند. تعدادی نی فانتزی کودکانه تهیه و در هنگام نوشیدن آب اجازه  بدهید ازآن استفاده کنند. کودکان علاقه  و هیحان خاصی به استفاده از نی دارند و لذت بیشتری از نوشیدن آب میبرند.

 

۳- به آنها بیاموزید که خودشان آب بنوشند. چند عدد لیوان مورد علاقه و نی دردسترس قرار بدهید و از کودکان بخواهید هر زمان تشته شدند از لیوان و نی مخصوص به خودشان استفاده کنند.

 

۴-  برای فرزندانتان الگوی مناسبی باشید . واقعیت این است که کودکان بیش از آنکه از گفتار ما بیاموزند از رفتار ما می آموزند. چنانچه ببینند والدینشان به نوشیدن آب اهمیت میدهند به احتمال قوی آنها نیز این اهمیت را درک خواهند کرد.

 

 

۵- یک سیستم پاداش برای آنها در نظر بگیرید . برای نوشیدن مقدار کافی برای آنها برچسبهای جایزه در نظر بگیرید ویا وقتی بطری یا لیوان آب خالی را به شما دادند برای آنها جایزه ای در نظر بگیرید.

۶- همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید. قبل از ترک خانه چک کنید که حتما” یک بطری آب سالم در ساک لوازم کودک خود داشته باشید.

۷- بطری های کوچک آب تهیه کنید .بطری های آبی که برای کودکتان تهیه میکنید باید به اندازه ای باشد که بتواند آنرا در دست گرفته و به راحتی آب بنوشد.

 

 

کمبود آب در بدن کودکان را جدی بگیرید . برای کسب اطلاعات از این موضوع مقاله  اهمیت نوشیدن آب در کودکان را مطالعه بفرمایید.

 

   رضا درخشان  کارشناس روانشناسی کودک

 

  نیتالند  درخشان  سربلند